שירותי-מחשוב

שרתים וירטואליים – מה חשוב לדעת

 

כחלק משירותי מחשוב שכל חברה או עסק צריך אם יש להם אתר, רשת מחשבים פנימית או שירות על גבי האינטרנט, יש צורך באיחסון.

הגם שאנחנו לא רואים בעין את התעבורה של האותות המאפשרים את התקשורת הרשתית או הבין – רשתית, מדובר בתקשורת פיזית למדי: על גבי כבלים, או על גבי גלים אלקטרו מגנטיים באמצעות אנטנות במקרים מסויימים.

על מנת לעמוד בעומס ההעברה של המידע, יהא אשר יהא, יש צורך בשרת כזה או אחר. ככל שכמות המידע או המהירות הנדרשת גבוהות יותר – כך כוחו של השרת, הבא לידי ביטוי בסוג המעבד וכן בגודל הפיזי של חוות השרתים, עולה בהתאם.

כיום הפתרון הנפוץ והאופטימלי ביותר הוא שימוש בשרת וירטואלי. מה זה אומר? מה יתרונותיו? והאם ניתן לעבור בין סוגי שרתים? על כך במאמר הבא.

מה זה שרת וירטואלי?

השם שרת וירטואלי עלול להטעות: למרות שיש היבט וירטואלי חשוב, כפי שמיד יוסבר, בסופו של דבר ישנו שרת פיזי הממוקם אי שם במקום כלשהו בגלובוס.

השרת הווירטואלי מאפשר למעשה למספר חברות ועסקים בו זמנית להשתמש באותם שרתים פיזיים. העברת כל אחסון המידע לענן מאפשרת ניצול מיטבי של כוחות החישוב הפיזיים, ולנהל את ההקצאות של המקום והמהירות אל המשתמשים השונים בהתאם לצורך הספציפי.

כך, למשל, אותו שרת פיזי יכול לשרת שתי חברות משני צדי הגלובוס, כאשר עיקר הפעילות יוקדש לחברה בה ברגע הנתון יש פעילות רבה יותר, כדוגמת שעות היום.

פחות שרתים פיזיים – חיסכון בעלויות

היתרון המרכזי של שימוש בשרת וירטואלי הוא החיסכון בעלויות: כאשר חברה או עסק שוכרים שירות של איחסון בענן, הן מורידות מעליהן את האחריות לתחזוקה הפיזית של השרת.

כך, אם ישנה תקלה, האחריות לתיקונה עוברת לנותני השירות, ואין צורך לקרוא לאיש תחזוקה כפי שנהוג בדרך כלל במקרים של שימוש בשרת ייעודי פרטי.

בנוסף לכך, פגיעה בחלק כלשהו בשרת הפיזי לא אמורה להשפיע במיוחד על התעבורה השוטפת בשרתים, שכן האיחסון הוא באמצעות הענן. התעבורה תעבור מהמחשב התקול אל מחשב אחר בחוות השרתים, וכך מבלי שיורגש אצל משתמשי הקצה – בין אם אלה לקוחות ובין אם אלה עובדות ועובדים בחברה – הגישה למידע המאוחסן תימשך.

ניתן לעבור בקלות משרת פיזי לשרת וירטואלי

כיום ללא שום בעיה וללא עלויות שוליות משמעותיות, ניתן להעביר את כל הפעילות של החברה או העסק אל שרת וירטואלי, זאת תוך הגדלת החיסכון וללא פגיעה באיכות הגישה, האבטחה והשימוש במידע המאוחסן.