תכירו: ביטוח נגד האקרים

מאגרי המידע של כל חברה נמצאים על גבי שרתים וירטואליים. פריצה לאותם המאגרים עשויה לגרום לכל חברה נזק כלכלי שיכול להיות מוערך בסכומים גדולים של כסף. על כן, חברות הביטוח מציעות כיום ביטוחי סייבר. בזכות הביטוחים האלה, ניתן לסייע משמעותית לחברה להתאושש ממתקפות של האקרים, להתמודד עם תביעות מלקוחות וספקים שנפגעו, לשלם על עלויות משפטיות וכו'.

ניהול סיכונים ומתקפת סייבר

כל ארגון מפעיל מומחים לניהול סיכונים. בשנים האחרונות, מלבד ההתמודדות עם ניהול סיכונים, יש התמודדות עם סכנה נוספת לה נדרשת היערכות והגנה והיא מתקפות סייבר. יש המון מתקפות כאלה והן גורמות לכל ארגון וחברה נזק כלכלי עצום. על מנת להבין את המספרים, מדובר על נזק עולמי שמוערך בסכום של מעל 100 מיליארד דולר בשנה ומבחינת החברות שנפגעו בעולם מדובר על מספרים שקרובים לחצי מיליארד. כאן חשוב לציין שלא מדובר רק על חברות קטנות ובינוניות להן אין מערך הגנה של אבטחת מידע, אלא מדובר גם על חברות גדולות שלהן יש מערך הגנה ובכל זאת פריצות של האקרים הצליחו לעקוף את אותם מנגנוני אבטחה ולהסב להם נזק רב.

כאשר יש פריצה למאגרי המידע, חשוב להבהיר שהיא לא פוגעת רק בחברה אלא גם בלקוחות שלה. לדוגמה, אם יש לחברה מאגר לקוחות גדול, הדבר יכול להביא לגניבת הפרטים של המשתמשים. ההאקרים גונבים את הפרטים של הלקוחות וסוחטים אותם. אותם לקוחות שנסחטים יכולים לתבוע את החברה על כך שהפרטיות שלהם לא נשמרה. על כן, יש הערכות גדולה בתחום ואם פעם היה מספיק להשתמש במנגנוני מיוחדים לחסימה והגנה, כיום העדיפות היא לרכוש ביטוח סייבר. בזכות הביטוח, החברה יכולה להקטין את הנזקים במקרה שתקיפת ההאקרים הצליחה. במסגרת הביטוח, יש כיסוי גם לחברה בגין הנזק שנגרם לה וגם כיסוי לצד ג' (הלקוחות שפרטיהם שמורים במאגר והם חשופים במקרה של פריצה).

כיסויים המוצעים בביטוח סייבר

כאשר חברה בוחרת לרכוש ביטוח כזה, היא מעבירה את הסיכון הכלכלי לחברת הביטוח. הפוליסה תכסה את החברה במגוון גדול של עליות במידה ותהיה פריצה למאגרים. הכיסויים המוצעים כיום הינם:
-כיסוי מפני נזק ממתקפת סייבר
-כיסוי עלויות ניהול משברים
-כיסוי על התאוששות מתקיפת סייבר
-כיסוי הכולל אובדן או השחתה של נתונים
-כיסוי הכולל חדירה למערכות מידע
-כיסוי משפטי לצורך תשלום על עלויות משפטיות
-כיסוי הכולל פיצויי ללקוחות החברה במקרה של תקיפת סייבר

שורה תחתונה

ביטוח סייבר יכול לסייע לכל חברה שנקלעה למשבר כתוצאה ממתקפה של האקרים. לכל חברת ביטוח שמציעה ביטוח סייבר, יש את הידע והמומחיות בהתמודדות עם מצבים כאלה. בישראל, יש מספר חברות המציעות ביטוח סייבר. החברות משתנות בהתאם לדרישות של החברה או הארגון. יש לבצע סקר שוק מקיף ולבדוק מה כל חברת ביטוח מציעה ומהי עלות הפוליסה.