שירותי-מחשוב-לעסקים

התקנת ארונות תקשורת

 

ארונות תקשורת הופכים ליותר ויותר נפוצים, נדרשים וגם גדולים ומורכבים במציאות הטכנולוגית-דיגיטלית בה כולנו חיים ופועלים. מערכות מחשוב, רשתות תקשורת, קווי טלפוניה וכיוצא באלו, כל אלו נסמכים על תשתיות תקשורת וחשמל, אשר מהוות מעין ורידים ועורקים של כל מערכי המחשוב והתקשורת הללו. במבני משרדים, מפעלים, בתים משותפים ושאר מבנים וגורמי תשתית – אפילו בבתים פרטיים מרושתים –  מותקנים כיום ארונות תקשורת כחלק אינטגראלי מהתשתיות של המבנה. נסביר לגבי התקנת ארונות תקשורת, מדוע הם חשובים ובאיזה תקנים עליהם לעמוד.

מדוע צריך ארונות תקשורת ייעודיים?

תקשורת היא השם הכולל למגוון תשתיות ומערכות תקשורת שאנו משתמשים בהן כיום, בבית, בעבודה, במבני ציבור ובכל מקום הלכה למעשה – מחשבים, שרתים, קווי אינטרנט ורשתות פנימיות, קווי טלפון, כבלים לאנטנות או צלחות לוויין וכו'. מדובר על הרבה יותר ממחשב המחובר לאינטרנט אלא על תשתית חיונית ומקיפה מאוד עבור אינסוף יישומים ומשימות. כך, בדיוק כפי שצריך ארון חשמל מסודר, תקני ונגיש המרכז אליו את כל תשתיות החשמל במקום, יש צורך בארון תקשורת תקני, יעיל ונוח לעבודה.

ארון תקשורת הוא מרכז העצבים של תשתיות התקשורת במבנה, בין אם מדובר על בית פרטי או בית דירות ובין אם מדובר על אתר משרדים או מפעל. דרך הארון מנותבים כל קווי האינטרנט, הטלוויזיה והטלפוניה במקום, אפשר ליצור רשתות פנימיות לחיבור בין מחשבים, כל קווי הטלפון עוברים דרכו ובמקרים מורכבים יותר בארון התקשורת גם יותקנו השרתים בהם נעשה שימוש כזה או אחר.

הצורך בהתקנת ארון תקשורת מתאים, תקני ויעיל מתבטא בכמה מובנים:

  • כל מערכות התקשורת נגישות ומסודרות במקום אחד, ייעודי ומאורגן.
  • ניתוב רשתות תקשורת ומחשוב דרך ארון מרכזי משפרת בטיחות ואבטחה.
  • צורה יעילה, נוחה ובטיחותית לשמור ציוד תקשורת תשתיתי וחשוב – שרתים, מודמים, מרכזיות תקשורת, אמצעי אחסון לגיבוי וכן הלאה.
  • מספק נגישות נוחה ואפקטיבית לצרכי תחזוקה, שינויים או שדרוגים של מערכות התקשורת במבנה.

מבנה וחומרי ייצור של ארונות תקשורת

ארון תקשורת, שוב בדומה ללוח חשמל, הוא לא "סתם" ארון המאחסן כבלים וציוד תקשורת תשתיתי, אלא זהו ארון מקצועי ובעל שימוש וייעוד ספציפיים. לכן עליו להיות בנוי בצורה מסוימת, מותאמת אישית לצרכי המבנה או הלקוח ולפי כל התקנים הרלוונטיים.

בהתקנת ארונות תקשורת מקצועיים, הארונות מיוצרים ממתכת, לרוב פח או פלדה חזקים ועמידים, מבחוץ ומבפנים. בהתאם לצרכים הטכניים באותו ארון, ניתן להתקין מערכות ותשתית לציוד תקשורת ומחשוב – למשל מסילות לשרתים, מקום למודמים ונתבי אינטרנט, מתקן למרכזיית טלפוניה, הכנה להתקנת שקעי את'רנט וכן הלאה בהתאם לצרכים הטכניים והטכנולוגיים.

תקנים ודגשים בהתקנת ארונות תקשורת

ישנם תקנים והגדרות ספציפיים לכמות ומהות ארונות התקשורת שיש להתקין במבנים שונים בישראל, למשל הגדרות ברורות לגבי התקנת ארונות תקשורת בבתי דירות – מבחינת מיקום בבניין, תשתיות שצריכות להיות נגישות בארון, חיבור הארון לתשתיות תקשורת אחרות במבנה וכן הלאה. אותו הדבר קיים גם בפרויקטים בתחום הבנייה למבני משרדים, מבני ציבור ואף בתים פרטיים.

התקן הממשלתי הרשמי והמחייב שבו צריכים לעמוד ארונות תקשורת ותשתית הוא תקן ת"י 4367 לארונות תשתית ממתכת להתקנה בתוך בניינים. מכאן שכל התהליך של התקנת ארונות תקשורת, מייצור הארון ועד התקנה סופית באתר הלקוח, צריכה לעמוד בדרישות תקן זה. תשתיות התקשורת כבר משמעותיות מאוד בכל מבנה, והן רק צפויות לגדול ולכלול עוד מערכות ומוצרים, כך שזהו נושא שבהחלט חשוב לתת עליו דגש וגם לבחור ארון תקני שגם יאפשר שדרוגים ותוספות בעתיד.